Artykuł sponsorowany
Proces magazynowania towarów nie wydaje się być rzeczą nadto skomplikowaną. Fabrykaty różnych producentów docierają na przestrzeń składowania, gdzie znajduje się dla nich miejsce na określonym regale. Tam z kolei produkt przebywa aż do momentu, w którym ktoś zdecyduje się go zamówić.
W teorii, wszystkie procesy zachodzące w wielu branżach da się spłycić do poziomu, który oznaczałby niski stopień ich złożoności. Rzeczywistość można ujrzeć jednak wtedy, gdy to na nas samych spadnie ciężar podjęcia się określonych czynności.
Magazynowanie to w rzeczywistości skomplikowany proces logistyczny, złożony z szeregu działań realizowanych w łańcuchu dostaw. Ma on na celu czasowe gromadzenie zapasów ładunków, które w późniejszym okresie znajdują swoich odbiorców. Przechowywanie jakichkolwiek dóbr materialnych musi być często realizowane w adekwatnych do tego warunkach.
W ramach zadań konkretnej przestrzeni magazynowej mieszczą się cztery składowe – przyjmowanie towarów, przechowywanie, przygotowanie zamówień oraz wysyłka. Za każdy z tych etapów odpowiedzialnych jest wielu specjalistów, którzy każdego dnia dbają o możliwie najbardziej wydajne ich przeprowadzenie.
Aby ładunek w ogóle mógł zjawić się na magazynie, konieczne jest wcześniejsze nawiązanie współpracy z taką placówką. Należy wziąć pod uwagę jej lokalizację, typ określający zdolność do przechowywania konkretnego asortymentu oraz wielkość.
Niektóre firmy decydują się na budowę własnej, a jeszcze inne stawiają na wynajem hali magazynowej. Często nawet ogromne przedsiębiorstwa z własnymi składowiskami, wkraczając ze swoją ofertą do nowych regionów, z początku wynajmują taką przestrzeń. Z uwagi na prostotę, jest to w tych czasach bardzo powszechnym rozwiązaniem. Miejsce do składowania swoich towarów można znaleźć chociażby na platformie 4SHELF – to tam w sposób wirtualny spotykają się właściciele wolnych przestrzeni magazynowych z osobami, które ich potrzebują.
Kiedy wynajem hali magazynowej jest już za nami, przychodzi czas na realne podjęcie współpracy. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest oczywiście przyjęcie towaru. Faza ta rozpoczyna się wyładowaniem z naczepy, a następnie specjaliści przechodzą do kontroli, potwierdzając klientowi przyjęcie specjalnym dokumentem.
Towar przekazywany jest następnie do strefy składowania. Każda paleta, w zależności od technologii panującej na magazynie, otrzymuje swój identyfikator i trafia do regałów. Duże znaczenie w tej kwestii ma typ ładunku – rozróżniamy składowanie rzędowe oraz blokowe.
Po złożeniu zamówienia przez potencjalnego odbiorcę, specjaliści przystępują do fazy kompletacji. Polega to przede wszystkim na kontroli ilościowej, jakościowej oraz znakowaniu. Ostatnim i pożegnalnym etapem pobytu ładunku na magazynie jest jego wydawanie. Tutaj bierze się pod uwagę jeszcze procesy ponownej kontroli i załadunku na naczepę. Po tym wszystkim towar opuszcza magazyn w drodze do odbiorcy.
Jak widać, sam wynajem hali magazynowej jest rzeczą niezwykle prostą. Nie można tego jednak powiedzieć o procesach, które zachodzą na takiej przestrzeni w trakcie składowania.
4SHELF jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działania 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów, Poddziałania 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.
Zdjęcie główne: elements.envato.com / halfpoint
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora